Semperit Yaz ve Dört Mevsim Lastikleri

Hanover, Nisan 2021

Hannover, Nisan 2021. Köklü Avusturya markası Semperit, iki yeni binek lastiğini piyasaya sürdü: yaz lastiği Speed-Life 3 ve dört mevsim lastiği AllSeason-Grip. Mükemmel kilometre performansı ve düşük yuvarlanma direnci sunan her iki lastik de güvenli ve konforlu yol tutuşu, kısa frenleme mesafeleri ve düşük maliyeti ile dikkatleri çekiyor. AllSeason-Grip, çok sayıda kılcal kanalıyla kış yollarında birinci sınıf yol tutuşuna sahip bir dört mevsim lastiğidir. 15 ve 21 inç aralığındaki jantlar için geniş bir yelpazesi olan Speed-Life 3 yaz lastiğinin ilave yük kapasitesi ve oluklu kuşağıyla 300 km/s hıza kadar onaylı bir XL modeli de mevcuttur. AllSeason-Grip, orta boya kadar olan küçük otomobiller ve kompakt SUV'lar için çapı 13-17 inç aralığındaki jantlar için uygundur. Ebatına göre XL yük kapasitesi veya oluklu kuşağa sahip olan bu binek lastiği, 270 km/s hıza kadar onaylıdır. AllSeason-Grip serisindeki tüm lastiklerde, kış sürüşü için güvenli olduklarını gösteren kar tanesi sembolü bulunur.


pic1

Speed-Life 3

Speed-Life 3

Lastik mühendisleri, araştırmalardan elde ettikleri en yeni bulguları, Semperit Speed-Life 3 lastiğinin sırtında ve hamur bileşiminde kullandılar. Suyu hızla emerek tahliye edebilen boylamasına derin kanalları, ıslak yollarda yüksek güvenlik sağlarken, çok sayıda kılcal kanal ek kavrama kenarları oluşturarak daha fazla kavrama gücü ve daha kısa fren mesafesine katkıda bulunur. Üç merkezi oluklu yeni geometrisiyle sırt blokları, su tahliyesini hızlandırarak direksiyon hassasiyetini artırır. Dar tahliye kanalları, kuru yollarda sırt bloklarının deforme olmasını önleyerek direksiyon tepkisini iyileştirir. Kapalı dış omuz tasarımı, viraj alırken kavrama gücünü ve sürüş dengesini artırır. Semperit mühendisleri küçük, çapraz kılcal kanallar sayesinde sürtünmeyi azaltarak daha uzun bir kullanım ömrüne ulaşmayı başardılar.


Bir diğer yenilik ise araç sahibine iki değerli bilgi veren “Semperit Care Teknolojisi”dir. SPI (Semperit Performans Göstergesi) güvenli diş derinliği seviyesini gösterir. "Dry + / Wet +" logosu, dış sırt kanallarının içerisine boylamasına yazılmıştır. Diş derinliği üç milimetrenin altına indiğinde mesaj, "Kuru + / Islak -", yasal minimum diş derinliğine ulaştığında ise "Kuru - / Islak -" olarak değişir. Bu, sürücülerin lastiklerinin güvenlik seviyesini belirten diş derinliğini hızlı bir şekilde görmelerini sağlar.


Semperit Hizalama Göstergesinin (SAI) gösterdiği kamber açısı, dış sırt bloklarının karşı tarafında “V” harfinden oluşan bir diğer faydalı özelliktir. Kamber açısı yanlış olarak ayarlandığında bu işaretler farklı derecelerde aşınır, kamber açısının yanlış olduğunu gören sürücü bu durumu bir serviste düzelttirilmelidir.


ADAC, ÖAMTC ve TCS tarafından yapılan son yaz lastikleri testlerinde Semperit Speed-Life 3 her kategoride etkileyici puanlar elde etti. Kompakt ve alt orta sınıf araçlar için 205/55 R16 V ebatında ADAC, ÖAMTC ve TCS’ toplamda “iyi” ve “kesinlikle tavsiye edilir”derecelerini aldı. Yaz lastikleri testlerini yapan AUTO BILD uzmanları da (yine 205/55 R16 ebatı, sayı 10/2021) Semperit Speed-Life 3 lastiklerinden övgüyle söz etti. Test editörleri, "Spor dinamik yol tutuşu ve ıslak zeminde kısa fren mesafeleri, iyi suda kızaklama güvenliği, düşük yuvarlanma direnci ve iyi fiyat seviyesi ile ıslak yolların uzmanı” şeklinde görüşlerini açıkladı. Genel sıralamada kalitesi “örnek niteliğinde” olarak değerlendirildi.


pic1 (1)

AllSeason-Grip

AllSeason-Grip yönlü lastiği, ılıman ve soğuk havalarda yüksek güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiştir. Kuru yollarda dengeli blok geometrisi, bağlantılı V şeklinde blokları ve lastiğin merkezinde yer alan bloklar, kısa fren mesafesi, viraj dengesi ve yüksek direksiyon hakimiyeti sunar. Karla kaplı yollarda optimum yol tutuşu için geliştirilen V şeklindeki sırt kanalları güvenli yol tutuşu sağlar; lastiğin merkezinde yer alan çok sayıda kılcal kanal, tutucu kenarların sayısını da artırır. V-şeklindeki sırt deseninin bir başka avantajı ise sırt temas alanından su ve kar suyunun daha hızlı şekilde tahliyesidir. Kanallar ve sırt blokları, yağışlı havalarda sürüşlerde su tabakasına nüfuz ederek kavrama gücünü ve dengeyi artırır.


İletişim
Handan Gürsoy

Pazarlama İletişim Müdürü

Continental Türkiye


Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. Allianz Tower, No: 1/26

34750 Ataşehir | İstanbul | Türkiye

+90 216 587 00 00

+90 216 518 24 26-27-28

Semperit. Bir Continental markasıdır.