Lastik Etiketi

2012 Kasım ayında, araç lastikleri için Avrupa çapında standart bir etiket tanıtıldı. Bu etiket, yol güvenliğini artırmak ve hava kirliliğini azaltmak amacıyla bir lastiğin çevre ve güvenlikle ilgili özellikleri hakkında bilgi verir.

Safety

Güvenlik

Islak yol tutuşu, güvenli sürüş için bir lastiğin sahip olması gereken en önemli özelliklerinden biridir. Derecelendirme A’dan G’ye kadar olup, D kategorisi burada kullanılmamaktadır. A ve F kategorileri arasında 18 m’den fazla fren mesafesi farkı bulunmaktadır.

Fuel efficiency

Yakıt Verimliliği

Azaltılmış yuvarlanma direnci yakıt tasarrufu sağlar ve CO emisyonunu düşürür. Derecelendirme A’dan G’ye kadardır. A sınıfı lastik en iyi yakıt tasarrfunu sağlarken G'ye doğru çıkıldıkça 100 km’de 6,61 litre yakıt tüketen bir araç için yakıt tüketimi 0,10 litre ile 0,15 litre arası artar.

Noise

Gürültü

Bu lastik tarafından üretilen dış gürültüdür ve desibel cinsinden ölçülür. Etikette ne kadar çok siyah çubuk gösteriliyorsa lastik o kadar gürültülüdür.

 

Lütfen bunları da göz önünde bulundurun:

Gerçek yakıt tasarrufu ve yol güvenliği büyük ölçüde sürücülerin sürüş alışkanlıklarına ve aşağıdaki durumlara bağlıdır: 

  • eco-sürüş önemli ölçüde yakıt tüketimini azaltabilir,
  • lastik basıncı, ıslak yol tutuş performansını iyileştirmek ve yakıt verimliliğini arttırmak için düzenli olarak kontrol edilmelidir,
  • durma mesafelerine kesinlikle uyulması gerekmektedir. 

Daha fazla bilgi:

Avrupa Briliği Komisyonu'nun resmi websitesinde bulunan lastik etiketi bilgilendirmesi: http://ec.europa.eu/energy/efficiency/tyres/labelling_en.htm
wikipedia.org: http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_label

 

Lastik Etiketi hakkında duyuru

  • Continental yeni Lastik Etiketi uygulamasının yürürlüğe girişini ve tüketici için satış noktasında sunulan lastik bilgisinin geliştirilmesini olumlu karşılıyor
  • Kasım 2012 itibariyle tüm tüketiciler etiket sayesinde yeni lastiklerin yakıt tasarrufu, güvenlik özellikleri ve sürüş gürültüsü hakkında bilgilendirileceklerdir.

  • Kategoriler arasındaki fark, yakıt tüketimi için 100 km’de 0.10 litre ila 0.15 litre arası düşüş ya da artış anlamına gelirken, fren mesafesi için 80 km/s hızla giden bir aracın ıslak zeminde tamamen durabilmesi için 6 m’ye kadar artış ya da düşüş demektir.

  • Otomobil dergileri tarafından gerçekleştirilen lastik testleri etikette gösterilen 3 kritere ek olarak güvenliğe dair 11 ürün özelliğini daha değerlendirdikleri için son kullanıcıya yönelik önemli bir bilgi kaynağı olmaya devam edecektir.

  • Kış aylarında, etikette yer almayan diğer lastik performansı etmenleri de önemli hale gelir. Sürücüler lastik satın alırken alternatif kaynaklara da – yayınlanan lastik testleri, bayi tavsiyesi, üretici belgeleri vb. – başvurmalıdır.

  • Daha fazla bilgi için lütfen lastik bayinizle görüşünüz: www.tyre-label.com

Semperit. Bir Continental markasıdır.